Animace, flash web design, tvorba www stránek, webdesign, flash aplikace - Flashdesigner.cz ">
DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.08.2010 19:57:58 

Pyrotechnika-Krása nebo nenávist

Návody


Černý Prach 16.5.2010

Pro Černý Prach (BP) sem udělal samostatnou kolonku nejen z důvodu že nebyl kam zařadit ale také proto že je to slož bez které se neobejde snad žádný "efekt pyroman".

Pro naše účely se hodí hlavně na jako vymetávací prach (lift prach) ale uplatnění najde i při výrobě stopin, zpožďovačů, komunikáčů, burst plev.

Složení:

Černý prach (klasické složení)

KNO3 (Dusičnan draselný) ......75%

Uhlí...........................................15%

Síra ..........................................10%

Výroba:

Hodně lidmi je výroba BP zatracována náročností výroby a počátečními neúspěchy, radši si BP koupí a nebo sáhnou po nějaké silnější směsce (flashe a pod ...) ale věřte že funkční domácí prach pekelně zahřeje na srdíčku Smile

Výroba Dřevěného uhlí:

Na dřevěném uhlí velmi záleží kvalita výsledného prachu proto nepodceňujte výběr dřeva z kterého budete uhlí pálit, kupované uhlí rovnou zavrhneme je absolutně nevhodné (ozkoušeno), vhodné druhy dřevin jsou Vrba a olše.Tím ovšem "lenochům" špatné zprávy nekončí Smile jelikož větve před vypálením musí být bez kůry takže si nějaký ten večer až nebude nic v TV sednete a odstraníte kůru. Jako poslední úpravu před pálením je nutno větve nasekat na malá polínka ale záleží jak máte velikou pálící pixlu Smile

Mletí složek:

Neméně důležitou částí výroby BP je semleti složek na kterém velmi záleží kvalita výsledného BP. K mletí v průmyslu ale i v domácích podmínkách se využívá Kulový mlýn jehož konstrukce je uvedena v jiném článku. Někdo používá starý mixér ale toto řešení nedoporučuji

Dusičnan draselný meleme v kuláku buď samostatně a nebo spolu se sírou díky které se dusičnan nehrudkuje, mletí trvá přibližně 5 hodin (podle kulového mlýnu) ve výsledném prášku by neměly být hmatatelná zrnka.Uhlí meleme nejlépe celý den do vzniku absolutně jemného pudříku.
Síra pokud je v prášku tak ji není nutno mlet její hrubost je dostačující ale dá se využít jako mlecí přísada viz pár řádků víš...

Míchání slože:

Míchání slože je další velmi podstatná operace. Nejlépe se provádí v kulovém mlýnu bez kuliček, ale je i možnost míchat s kuličkama čímž se nahradí koloběh využívaný v průmyslu, ale tuto operaci je nutno provádět venku nejlépe ve vykopané díře a s vypínačem umístěným aspoň 10m od mlýnu. Tato opatření jsou i v průmyslu jelikož při této operaci dochází nejčastěji k výbuchu.Takto míchaný "mletomíchany" prach je již výbušný.

Pokud jste se dostali až sem tak máte doma slabší verzi BP zvanou "meal powder" pokud chceme dosáhnou plného výkonu BP musíme provést nějaké úpravy (ošetření vodou + granulace)

Hydratace:

Pod tímto slovem nehledejte nic těžkého je to jen provlhčení prachu vodou, ale nesmíte to přehnat výsledné těsto musí být tuhé, ale při zmáčknutí zněj nesmí téct voda.Touto úpravou docílíme vsáknutí dusičnanu do póru uhlí a tím lepší rychlosti hoření (je to velmi znát)

Granulace:

Granulací uděláme z práškového prachu granulky které rychleji hoří díky mezerami mezi nimi, plamen prošlehne celím množstvím rychleji než v práškovém stavu. Granulaci lze provést dvěma způsoby:

A) Slisováním do "puků" ve svěráku (já lisuju v plastové krabičce a jako lisovací trn používám puk) a následným rozdrcením v nejlépe dřevěné misce a prosátím přes hrubozrné síto, takto nám vznikne směs granulek a jemného prachu které oddělíme od sebe použitím jemného síta. Granulky jsou použitelné a jemný prach lze znovu lisovat (po zvlhčení) a nebo využít při výrobě komunikačů a zpožďovačů.

Tento způsob je používán v průmyslové výrobě dosáhne se velké hustoty ale homemade produktivita tohoto způsobu je velmi malá, poměr granuli a prachu je cca 50:50 takže z 100g puků získáme pouze 50g granulek..... Pro domácí výrobu je mnohem lepší granulace "protlačováním"

B) Již výše zmíněným protlačováním těsta (Akorátní těstíčko nechává na spodní straně cedníku takové špičky, které ovšem nesmějí být mokré) přes síto třeba lžící a dodatečným poprášením trochou meal powderu. Tato metoda je velmi rychlá ale hlavně produktivita vysoká, ale vše má své pro a proti "protlačováním" nikdy nedocílíme takové hustoty jako u první metody. takže u megalomanů nebude poslední úprava nutná. Pálení je nutné provádět v uzavřené plechovce s otvorem ve víku pro odvod plynů. Celou plechovku umístíme do ohně... po chvilce začnou unikat z otvoru dýmy které se po pár minutách zapálí, uhlí je vypáleno až z otvoru přestane unikat dým či plamen. Plechovku můžeme bezpečně sundat z ohně ale pozor neotvíráme ji horké uhlí by se mohlo vznítit

Převzato z www.pyroforum.org od uživatele ..................
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek